Koseni

Tradiční kosení a škola ochrany přírody, krajiny a člověka

 Bělokarpatské louky jsou pokladem, který stojí za uchování a péči. Proč je jejich kosení tak důležité?

  • Biodiverzita: Tyto louky jsou oázou života. Roste zde mnoho druhů orchidejí, které jsou ohrožené a chráněné. Kosením udržujeme jejich prostředí a umožňujeme jim kvést.

  • Unikátní ekosystém: Orchidejové louky jsou biologicky bohaté. Jejich pestrá květena přitahuje hmyz, jako jsou včely a motýli. To je důležité pro opylování rostlin a udržení celého ekosystému.

  • Kulturní hodnota: Tyto louky jsou součástí naší historie. Vznikly po odlesnění a jsou výsledkem lidské činnosti. Kosením zachováváme tradici a kulturní krajinu.

  • Prevence zarůstání: Bez pravidelného kosení by se louky postupně zarostly keři a stromy. To by znamenalo ztrátu tohoto cenného prostoru pro rostliny i živočichy.

Kosme, abychom zachovali krásu a hodnotu těchto orchidejových luk!

Přidejte se k dobrovolníkům spolku KOSENKA! 

Tradiční čtrnáctidenní akci na začátku července pořádá KOSENKA již přes 40 let. Vzácné horské louky v okolí Valašských Klobouk se tradičně sečou kosou. Přidejte se, ať už na den, týden či dva týdny! Naučíte se kosit, užijete si pobyt v krásné přírodě Bílých Karpat. Hodně se dozvíte, odpočinete si od civilizace, protáhnete tělo, pomůžete přírodě. Můžete vzít i děti, čeká je zajímavý program v přírodě. Přijet můžete na libovolný počet dní.

reportáž rozhlasu

Poslední aktualita z kosení

  • 43. KOSENÍ BĚLOKARPATSKÝCH LUK 27-05-2023

    Louky letos krásně kvetou, Bílé Potoky a další lokality spolu s námi se těší na Vás 1. až 15. července 2023 Ke stažení: Pozvánka kosení 2023